Jaké záclony do interiéru?

Záclony interiér vašeho domu či bytu zútulní, navodí v něm příjemnou hřejivou atmosféru. Na základě jakých parametrů vybrat ty pravé? Poradíme vám!

Jsou lidé, co upřednostňují okna bez záclon. Jedná se většinou o ty, kteří dávají přednost čistému designu a minimalismu a netíží je ani pohledy kolemjdoucích zvenčí. Jiní si bez nich interiér nedokáží představit. Připadají si bez nich jako v holobytě. Proti gustu zkrátka žádný dišputát. Tento článek je každopádně určen pro druhou skupinu.

Záclona zdobí i chrání

Záclony v podstatě v bytě či domě plně dvě funkce – estetickou a ochrannou. Z estetického hlediska interiér zabydlují a z toho praktického působí jako bariéra před zvídavými pohledy kolemjdoucích. A jaké zvolit?

Žakárové, nebo vyšívané?

Záclony vybíráme podle materiálu, zpracování, velikosti, tvaru a barvy. Záclony můžete mít žakárové, vitrážové, vyšívané, z voálu či organzy. Vyznáte se v těchto pojmech? Velmi luxusní jsou například záclony žakárové, neboli s vytkávaným vzorem, ať již květin či listů. Jako šperk se na okně však může vyjímat i záclona vyšívaná.

Voál a organza

Vyloženě kratičkým záclonám, s nimiž se často setkáváme v kuchyních, se říká záclony vitrážové. Je-li v hledáčku vašeho zájmu velmi decentní záclona, jež ve vašem interiéru vytvoří jen jemný stín, zaměřte svou pozornost na voál. Lehoučká a průsvitná však je i organza.

Obloukové a provázkové

Spolu s materiálem se při výběru zaměřte i na tvar záclony. Ten může být klasický (čtvercový, popřípadě obdélníkový), ale třeba i obloukový. Z estetického hlediska jsou velmi zajímavé i záclony provázkové, které se, jak napovídá jejich název, skládají z jednotlivých provázků. S těmi si můžete hrát dle své libosti. Sepínat je i z nich třeba uplést copy.

Dobře si změřte okno!

Bohatou nabídku záclon najdete například na renomovaném e-shopu dante.cz. Stejně jako další závěsy, povlečení, osušky a další bytový textil. V nabídce jsou záclony kusové i metrážové. Různých velikostí, barev, vzorů i typů. Ještě před tím, než si záclony objednáte, si však dobře přeměřte okno. Návod, jak tak učinit, také najdete na e-shopu dante.cz.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *