„Koberce z Orientu“ byly vždy tradičním doplňkem v interiérech a jsou dodnes zastoupeny v mnoha tradičních i moderních domácnostech. V moderní domácnosti je potřeba jejich umístění více promyslet, aby orientální koberec zapadl do celkového pojetí interiéru.
Úvod do vzniku orientálních koberců
Orientální koberce jsou často spojeny se slovem „peršan“, označují se tak všechny orientální koberce, ať už pochází z Persie, Turecka, Pákistánu, Indie nebo například Íránu. Tyto koberce jsou ručně vázané, proto je i jejich cena vyšší než u běžných koberců. První zmínky o ručně vázaných kobercích můžeme najít v literatuře už před více jak třemi tisíci lety. Za tuto dobu samozřejmě prošly mnoha změnami až k podobě, kterou známe dnes.
Jak vznikají perské koberce a jejich vzory
Právě výrobní technologie a vznikající vzory jsou hlavním poznávacím znamením u orientálních koberců. Jedná se o velmi náročnou práci, při které se do předem dané osnovy vplétají a uvazují jednotlivá vlákna koberce. Jak již bylo zmíněno, jedná se o ruční práci, která se cení. Občas jsou použity speciální stavy, které zjednodušují vplétání a následné vázání jednotlivých vláken. Vzory na orientálních kobercích nejsou v žádném případě náhodné. Každá země má své tradiční motivy, jiné vzory se tedy tvoří v Nepálu, Turecku nebo v Persii. Místo vzniku se v tomto případě rovná názvu koberce, druhotný název vzniká poté zaměřením rozměrů.
Z jakých materiálů jsou orientální koberce vyrobeny?
Na tvorbu orientálních koberců se využívají čistě přírodní materiály, jako jsou bavlna, vlna či hedvábí. To samé platí i u barviv, která jsou také čistě přírodní, nejčastěji se vyrábí z hmyzu, nerostů či rostlin.
Co určuje cenu perského koberce?
Hlavním parametrem, jenž určuje kvalitu a zároveň cenu koberce je počet uzlíků, které napočítáme na rubové straně. Příkladem: pokud na deseti centimetrech napočítáme ve vodorovné i svislé řadě sto uzlíků, jedná se o koberec skvělé kvality.