Chystáte se k nákupu kompresoru? Pak se hodí, seznámit se s několika parametry, jež musíte znát, a to doslova bezpodmínečně, pokud má být výběr stroje úspěšný. Tedy přesněji, abyste vybrali takový vzduchový kompresor, který dokonale zastane všechno, co od něj budete žádat. Kolik stlačeného vzduchu budete potřebovat? V jaké kvalitě? A jak často? To všechno jsou otázky vedoucí k ujasnění si nejdůležitějších parametrů stroje.
Každý kutil, řemeslník i podnikatel by měl znát, s čím pracuje. Nevhodnou volbou zařízení pro hobby využití i profesionální aplikace si majitel přivodí akorát spoustu starostí i zkažené nálady, pramenící z neodpovídajících výsledků. Pádný důvod postavit se „věci“ čelem ihned od začátku – od samotného výběru produktu, v tomto případě vzduchového kompresoru. Pořízení takového stroje začíná u vyšších jednotek tisíc a končí při cenách, jež by vám manželka rozmlouvala i při nákupu nového automobilu. Dobrou zprávou je, že ani u dražších kompresorů není třeba nikterak pokročilejších znalostí rozhodujících parametrů, než u levnějších strojů. To by k úvodu stačilo, pojďme se vrhnout k podstatě!
V perexu článku jsme zmínili základní otázky – množství vzduchu, jeho kvalitu a frekvenci využívání. Zkrátka to, co je nejdůležitější ujasnit si je, k čemu všemu budete kompresor používat. Co ke stroji připojíte? Obyčejný šlahoun na dofukování pneumatik či míčů? Nebo půjde o pneumatické nářadí, které má již větší nároky na odběr stlačeného vzduchu? A co přes potrubní rozvody přivést vzduch k celé automatizované lince? Výsledkem odpovědí na tyto otázky by měl být celkový odběr stlačeného vzduchu. Pro příklad – pneuhustiče odebírají tolik, kolik jim kompresor poskytne. Utáhne je tedy i ten nejméně výkonný stroj, jenom bude nafukování déle trvat. Různé typy pistolové techniky – tryskací pistole, pistole pro lakování nebo ofukovací pistole, ty už mohou mít vyšší spotřebu, klidně 200 – 350 l/min, vzhledem k typu pistole a použití. Pracovní tlak mívají až 10 bar. Pneumatické nářadí dosahuje odběru až 450 l/min. Spotřeba veškerého zařízení je udávána v litrech za minutu. Sečtěte všechny odběry veškerého zařízení, které bude současně ke kompresoru připojeno. Vždy zvolte vzduchový kompresor s „výkonovou“ rezervou. Určitě nechcete stroj přetížit a přehřát.
Důležité parametry při odběru vzduchu:
- výtlak
- sání
- tlak stroje v barech
- příkon
- objem tlakové nádoby (kvůli rezervě – zásobě stlačeného vzduchu)
Všechny aplikace, kromě těch zcela hobby „garážových“ používání kompresoru mají jasně danou kvalitu stlačeného vzduchu. Pro různé případy použití stanovuje norma ISO 8573-1 třídy kvality, například pro dílenský vzduch je normou nařízena kvalita 4-4-5. Toto trojčíslo udává tři předepsané třídy kvality v pořadí: třída kvality pro pevné částice, třída kvality pro vodu (teplotu rosného bodu), třída kvality pro olej.
Nejvyšší kvalita stlačeného vzduchu je požadována v průmyslových aplikacích, jako je potravinářství, chemický průmysl nebo farmacie. V takovém případě se kromě samotného kompresoru neobejdete bez precizní úpravy vzduchu v podobě průmyslové filtrace a sušiček vzduchu. Ale co takové domácí čepování piva při oslavě? Parametr, který se hodí zvážit, je princip samotného kompresoru. Za čisté stroje se dají považovat bezolejové pístové kompresory. Olejová varianta je pro jakékoliv běžné potravinářské aplikace nevhodná, protože obsahuje olejové výpary.
Důležité parametry zohledňující kvalitu vzduchu:
- samotný princip kompresoru – olejový/bezolejový
- osazení kompresoru – filtrace a sušička vzduchu
Jak často budete stlačený vzduch využívat? Pouze občas, nebo půjde o trvalou dodávku kvůli nepřetržitému provozu některého zařízení? Je důležité si uvědomit, že pístové kompresory jsou koncipovány tak, aby mezi chodem měly čas chladnout. Pístové kompresory v provedení pro kutily a malé provozovny nemohou běžet nepřetržitě, protože se zahřívají a ničí. Tyto pravidla byste po jejich koupi měli dodržovat:
- střídání poměru chodu a klidu 3:1 (pokud kompresor běží 12 minut, další 4 minuty by měl chladnout)
- stroj by neměl spínat více jak 10 x za hodinu (pokud kompresor často spíná, nedělá to dobře ani agregátu, ani motoru stroje)
Větší jistotu, že kompresor nebudete přetěžovat, vám dodá velká tlaková nádoba, zásobárna stlačeného vzduchu. Její objem je tedy dalším důležitým parametrem pro zohlednění.
Šroubové kompresory jsou naopak koncipovány pro nepřetržitou dodávku vzduchu. Vypínání jim škodí, protože by se v jejich ústrojí nashromáždil kondenzát a způsobil korozi či zadření.
Důležité parametry pro využívání stlačeného vzduchu:
- princip kompresoru – pístový/šroubový
- objem tlakové nádoby