Osvětlení schodiště: důležitá je bezpečnost, ale i design

Při výběru vhodného osvětlení domu byste nikdy neměli vynechat schodiště. Dávno pryč jsou časy, kdy se osvětlení schodiště neřešilo. Dnes se na takové osvětlení myslí už na úrovni projektu. Dobře osvětlené schodiště totiž nejen zvyšuje bezpečnost, ale navíc vypadá opravdu skvěle. Snadno můžete zvýraznit křivky schodiště a celkově podtrhnout jeho design. 

Bezpečnost na prvním místě

Důležitá je u schodiště vždy bezpečnost. Ta by měla být na prvním místě. Proto je žádoucí schodiště dobře osvětlit, abyste se vyhnuli nebezpečí úrazu. Vhodné je osvětlení řešit už ve fázi projektu, kdy máte dostatek času si vše dobře rozmyslet a řešit nejen funkční stránku osvětlení, ale také designovou. Vždy je lepší počítat s osvětlením už před realizací a vědět, kudy povedete například elektroinstalaci než potom řešit stavební úpravy. 

Abyste dosáhli maximální bezpečnosti, myslete na to, že osvětlení schodiště by mělo být dostatečně silné, ale zároveň nesmí oslňovat – například v noci. Dobrou volbou je v tomto případě obrysové světlo, které osvětluje přímo jednotlivé schody. Toho dosáhnete pomocí nástěnných svítidel, bodového osvětlení nebo pomocí LED pásků (T-LED). “Hlavní předností LED osvětlení je nízká energetická náročnost, dlouhá životnost a vysoká účinnost” říká bytová designérka Barbora Ferencová.

Senzor pohybu je dobrým pomocník

Téměř nezbytností je senzor pohybu. Pokud budete řešit nové osvětlení schodiště, nezapomeňte na senzor pohybu. Schodiště je typickým prostorem, kde je senzor pohybu ideální variantou. Nemusíte složitě hledat v noci vypínač a stejně tak můžete zachovat dokonale čisté linie zdí bez vypínačů. Schodiště bude díky pohybovému senzoru osvětlené jen po nezbytně nutnou dobu. Navíc pohybový senzor šetří i náklady, a to je v dnešní době více než důležité. Dokáže uspořit okolo 30 % energie oproti běžnému způsobu svícení. 

Nezapomeňte na design

Osvětlení schodiště ale není jen o funkčnosti. Osvětlení je také součástí architektury a bytového designu. Dnes se se světlem pracuje, protože vytváří jedinečnou atmosféru a zároveň dokáže ovlivňovat naše nálady. Proto vedle funkční stránky myslete také na design, na to, jak osvětlení bude vypadat a zda bude celkově zapadat do designového konceptu.

TIP: Nevíte si rady s osvětlením schodiště? Podívejte se na osvědčené tipy, jak osvětlit schodiště

 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *