Proč si pořídit kovaný plot?

Řešíte oplocení svého domu? Přemýšlíte, jestli se k němu i celému vašemu pozemku bude nejlépe hodit dřevo, kov či dokonce živý plot z keřů? Pokud mezi vaše hlavní požadavky patří elegantní zvhled, jednoduchá údržba a bezpečnostní funkce, pak odpovědí na otázku, jaký plot si vybrat by měla znít: kovaný plot.

Pojďme si výhody a přednosti plotů z kovu probrat postupně dle kritérií, která jsme nastínili výše.

Kovaný plot je velmi elegantní

Je jasné, že váš nový plot musí ladit se vzhledem vašeho domu, zahrady a všeho, co se na oplocovaném pozemku nachází. Ne ke každé stavbě se totiž hodí všechny druhy plotu. Například ke srubu bude než kovaný daleko vhodnější dřevěný plot. Kované ploty velmi dobře vypadají u starších, dokonce i památkově chráněných budov, stejně jako u moderních novostaveb. Kovaný plot těmto stavbám dodává na eleganci a vážnosti.

Existují až vyšší desítky odstínů, kterými lze kované ploty nabarvit. Nejčastěji se kované ploty natírají univerzálními šedými odstíny, můžete se však vydat výrazně světlejší či tmavší cestou, případně se odvážit i k ne zcela tradičním barvám, jako jsou červená nebo modrá.

Jednotlivé díly plotu lze oddělit různými variantami sloupků. Kovové tyče se upevňují do kovových i zděných sloupků, opět zde záleží na vašich preferencích.

Velikou předností z hlediska designu je možnost ozvláštnit kovaný plot mnoha ozdobami. Typicky se umisťují na vrchní koncovky plotu, zakončení jednotlivých tyčí tak lze vyrobit v různých tvarech, od špiček, přes hvězdy apod. Ozdoby lze ale umístit i do samotné konstrukce plotu. Kovaný plot tak může být vyvedený v jednoduchém stylu bez jakýchkoliv ozdob, nebo až přetékat detaily, za které by se nestyděl ani umělecký kovář.

Kované ploty odradí zloděje

Už na první pohled působí kovaný plot oproti plotům z jiných materiálů velmi masivně. Kromě toho, že je kov velmi pevný materiál, přispívá ke zvýšení bezpečnosti i možnost opatřit jeho vršek špičatými ozdobami. Pokud tak chcete, aby se přes váš plot žádný neočekávaný návštěvník nedostal, dává vám k tomu kovaný plot jedinečnou možnost.

O kovaný plot není třeba se starat

Jak kovaný plot jednou postavíte (nebo si ho necháte postavit), už na něj nemusíte vůbec sáhnout. Při výrobě projde takovou povrchovou úpravou, že kromě omývání ve chvíli, kdy se vám zdá až přespříliš ušpiněný, nevyžaduje žádnou jinou péči.

Vydrží vám dlouhé desítky let

K dalším přednostem kovaných plotů jednoznačně patří jejich variabilita. Lze je snadno umístit do jakéhokoliv terénu, co se velikosti, zdobení, barev či sloupků týká, opět zde takřka neexistují limity.

Dostáváme se k možná největší výhodě kovaných plotů, kterou je jejich životnost. Protože kov projde žárovým zinkováním, je na desítky let ochráněný před korozí a dalším opotřebením. Mimo to, že se o plot nebudete muset vůbec starat, nebudou vás trápit ani žádné rezavé skvrny, loupající se kusy kovu apod. Kovaný plot si udrží svůj stejný vzhled.

Ke kovanému plotu patří i kovaná brána

Když už se rozhodnete nechat si zhotovit plot z kovu, který vám bude ladit s vaším domem, dalším logickým krokem je kovaná brána ve stejném stylu. Oproti dřevu a jiným materiálům vyžaduje kov o něco vyšší investici, díky jeho vlastnostem se však vyplatí a během let se vám vrátí.

Kované brány mají stejné výhody jako kované ploty. Jsou prakticky bezúdržbové, mají velmi dlouhou životnost a je možné při jejich výrobě reflektovat i speciální požadavky.

Stále oblíbenější jsou kované brány s pohonem. Ten je spolehlivý, funguje za každého počasí, samozřejmostí je i jeho dálkové ovládání.

Na výběr máte ze dvou základních variant, posuvné a křídlo brány. Liší se způsobem otevírání. U posuvných je možné parkovat ihned za bránou, vystačí si s jedním pohonem, vyžadují však místo podél plotu (pro zajíždění brány). Naopak alternativa v podobě křídlo brány je vhodnější, pokud máte za plotem více prostoru (a předpokládáme otevírání směrem dovnitř).

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *