Zima se blíží – nejvíce rozhodující čas pro zahrádkáře a floristy, kdy se všichni musí zabývat myšlenkou o ničivých zimních mrazech. Takže chcete-li, aby vaše oblíbené rostliny přezimovaly beze ztrát, a na jaře vás opět potěšily svěží květenou nebo bohatou úrodou je nutné podniknout několik kroků. Začneme podzimním hnojením. Nicméně, ovocné stromy se začínají připravovat na zimu od července, a bobule ještě dříve – v červnu. Hnojivo na podzim si přichystáme již na konci září. Novější aplikace minerálních hnojiv je neefektivní, protože končí vegetační období, rostliny přicházejí do vegetačního klidu a nemají čas plně asimilovat živiny.
Chemická hnojiva
Všechny živiny z půdy, mohou rostliny absorbovat pouze ve formě vodného roztoku. Proto mají přednost tekuté komplexní hnojiva: rychle proniknout ke kořenům a, samozřejmě, rychle jsou rostlinami vstřebávány. Dbejte na výběr komplexních minerálních hnojiv. Existuje mnoho speciálních formulací: trávník, okrasné keře a bobuloviny, trvalky, ovocné stromy a jehličnany. Minerální hnojiva používaná na podzim by měla být s minimálním obsahem dusíku; minerální směsi musí obsahovat fosfor, draslík, vápník – stopové prvky nezbytné pro zrání výhonků, posílení imunity rostlin, zvýšení odolnosti vůči nízkým teplotám. Informace o míře používání hnojiv lze nalézt také na obalu.
Organická hnojiva
Hnůj je velmi cenný typ hnojiva, které je zodpovědné za úrodnost půdy. Pozor! Čerstvý hnůj nebo ptačí trus může spálit kořeny. Norma hnojení: od 300 do 400 kg na sto metrů čtverečních v intervalu 2-3 let. Důležité stopové prvky obsahuje popel získaný ze spalování plevele, listí a větví. Na 1m² přijde až 1 kg popela. Jako hnojivo se používá jednou za 3-4 roky. Ideální pro zelí, brambory, jahody, maliny, rybíz.
Rašelina
Rašelina obsahuje velké množství organických látek, ovšem má nízký obsah živin a vysokou kyselost. Nížinná rašelina má neutrální nebo mírně kyselou reakci. Úroveň živin je vyšší než v horní části, ale mnohem méně organické hmoty. Onu a ostatní druhy rašeliny je rozumnější použít jako součást kompostu. Rašelinu provzdušníme přehozením, popř. přidáme ještě 1—2 kg vápenného prachu na 1 m3. Při kompostování se na 1 m3 rašeliny přidává 4 q zeminy, 1,1 kg superfosfátu, 0.7 kg síranu draselného, 1,75 kg ledku vápenatého. Za 14 dnů se přehazuje.
Kompost
Není divu, že zemědělci mu dali druhé jméno – „černé zlato“. Přidáním zralého kompostu přidáte půdě dlouhodobou plodnost. Příkladná spotřeba – 3-4 kg na 1 čtvereční. m.