České zákony jsou v některých případech poměrně nejasné. Pokud si ale chcete ušetřit problémy, přečtěte si tento článek.
Úklid sněhu je něco, čeho si v Česku moc neužijeme. I když letošní rok nám nadělil sněhu a mrazů požehnaně. Při odklízení chodníku si tedy dávejte velký pozor. Mohlo by se vám to totiž vymstít.
Uklízejte chodník
Abyste měli na chodníku uklizeno, nestačí vapky Karcher nebo lopata k odklizení sněhu. Pokud na chodníku někdo uklouzne a zraní se, budete za to mít zodpovědnost. I když tedy české zákony nemluví příliš jasně. Jestliže se ale něco takového stane, očekávejte minimálně předvolání na úřady a žádost o podání vysvětlení. Je totiž potřeba, abyste na chodník před vaším domem umístili alespoň cedulku s upozorněním na ledovatku.
Jak tomu tak bývá, stát se často snaží přehodit zodpovědnost na někoho jiného. To samé platí i v místních správách. Kvůli nejasnému zákonu se tak často stává, že se zodpovědnost snaží obce a města přehodit na soukromé vlastníky. Listina práv a svobod je ale proti. Nikdo totiž nemůže vybízet nikoho k nucené práci, natož ji ještě vymáhat.
Vyvěste alespoň ceduli
Nejdůležitější v celém sporu je tedy fakt, komu vlastně chodník patří. Jestli je to součást pozemku majitele nemovitosti, nebo by se o něj měla starat obec, město nebo správce komunikací. Připravte se tedy na to, že pokud upadnete na obecním pozemku, na odškodnění si zas tak snadno nepřijdete. Obhájit neupravenou cestu na soukromém pozemku už je ale obtížnější a soudy je těžké přesvědčit o opaku.
Jestliže jste tedy majitelem nemovitosti, ke které náleží i chodník, dávejte si dobrý pozor. Vysokotlaké čističe Karcher, lopata a trošku soli vám může pomoci předejít finanční tragédii, která by po pádu nebo zlomenině bezesporu nastala. Buďte tedy obezřetní a minimálně tu ceduli na váš chodník umístěte. Vyhnete se tak zbytečným problémům.