Rekonstrukci bytového jádra není radno odkládat

Stará bytová jádra v katastrofickém stavu se stále ještě nachází v poměrně velkém počtu českých bytů. Jejich rekonstrukce je poměrně velký zásah, jak finančně, tak časově. Na druhou stranu dokáže byt proměnit k nepoznání. Na co tedy ještě čekáte?

Umakartová jádra se stavěla v bytech v 50. letech minulého století. Životnost tehdy stavěných domů měla být zhruba 40 let a tomu odpovídaly i zvolené materiály! Tehdy šlo hlavně o rychlost, panelové domy s umakartovými jádry rychle rostly a byly poměrně levná.

V čem jsou umakartová jádra tak špatná?

Základním problémem je vysoká hořlavost využitých materiálů a hliníkové elektrické rozvody uvnitř stěn. Na tehdejší využívání elektrických spotřebičů to stačilo, jenže dnes už míváme v kuchyních i koupelnách daleko více těchto spotřebičů. Budete-li vodiče ve stěnách zatěžovat výrazně vyššími proudy, budou se zahřívat.

Umakartová jádra navíc nejsou ani estetická, ani pohodlná. Jsou tenké zhruba 3 cm, vše je přes ně slyšet, takže absolutně nemáte soukromí. Pokud tedy i vás čeká rekonstrukce bytového jádra, neodkládejte ji.

Kolik stojí rekonstrukce bytového jádra a jak dlouho trvá?

Při rekonstrukci bytového jádra rekonstruujete koupelnu, toaletu a také kuchyň, jde o skutečně velký zásah, takže je potřeba počítat s vyšší investicí i časovou náročností – měníte vlastně zhruba polovinu bytu. V době, kdy jsou rozbourané kuchyň a koupelna, v bytě není možné přebývat, je tedy vhodné, abyste si cca na týden zajistili bydlení někde jinde. Přestěhovali se k rodičům, ke známým apod. Některé firmy zabývající se rekonstrukcemi na to myslí a nabízí zákazníkům možnost dočasného pronájmu jiného bytu.

A kolik taková rekonstrukce bytu stojí? Samozřejmě záleží hlavně na vašich požadavcích. Společnost Svět interiérů uvádí, že nejméně si máte připravit cca 100 000 korun, standardní varianta začíná na 120 000 Kč, exklusivní varianta umožňující realizovat veškeré vaše představy je k dispozici od 150 000 korun. Jsou to však spíš orientační částky, konkrétní cenu se dozvíte po připravení návrhu na míru.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *