Každý majitel výrobní haly, skladiště, kancelářských prostor i dalších ekonomických budov moc dobře ví, jak těžko se dají takové nemovitosti osvětlit. Okna můžete zkrátka nainstalovat jen na vnější stěny. Jak dostat přirozené sluneční světlo i do dalších míst?
Zapomeňte na svícení žárovkami
Možná si říkáte, že prostě začnete svítit žárovkami. Ty budete muset mít zapnuté nejen v nočních, ale i denních hodinách. Takové zbytečné denní svícení vás vyjde klidně i na stovky tisíc korun ročně. Přesně proto se zaměřte na úsporné svícení slunečním světlem. Jak na to?
Odpovědí jsou světlovody, případně střešní světlík. V obou případech se jedná o šikovné konstrukce, které začínají střešní stříškou/kupolí. Skrz ni proudí přirozené denní světlo. To pokračuje systémem potrubí a končí na speciální odrazové ploše. Ta jej následně rozprostírá do vašich interiérů.
Díky správně nastavenému systému získáte téměř 100% převod přirozeného denního světla. Budete se tedy cítit, jako kdybyste zrovna stáli venku. Ze všeho nejdříve však musíte zjistit, jak vybrat světlovod.
Jaký světlovod zvolit?
Nejspíše vám je jasné, že každá budova a každý prostor vyžadují odlišné řešení (ideálně na míru). Jako laikové určitě nemáte šanci vymyslet ideální systém, natož jej nainstalovat. Z toho důvodu se musíte obrátit na opravdu zkušené a ověřené profesionály.
V našich končinách jsou oblíbení například řemeslníci ze společnosti Lightway. Ti už více než 10 let navrhují a montují světlovody i střešní světlíky na všechny typy staveb. Jejich služeb využila dokonce i známá zpěvačka Lucie Bílá.
Nejlepší bude, když si rozkliknete webové stránky pod výše vloženými odkazy. Ihned si můžete prohlédnout, jak takový světlík vypadá, jak funguje a nakolik vás asi vyjde.