Chrániče matrace nejsou zbytečná vymoženost

Chrániče matrace by měly patřit k běžné výbavě domácností, bohužel se zatím řadí spíše k nadstandardu. Jsou hygienické, prodlužují životnost matrace a brání jejímu znečištění. Rozhodně ale nejsou jen pro malé děti nebo seniory!

Upevnění na matraci

Matracové chrániče určitě vybírejte jen ty s certifikátem zdravotní nezávadnosti, nejlépe české výroby. Upevnění na matraci není složité, snadno se povléknou i sundají. Uchyceny jsou na matraci pomocí gum v rozích nebo zipů, na ně se pak povléká prostěradlo jako obvykle.

Nepropustná vrstva

Co se týká složení, vyrábějí se matracové chrániče z různých tkanin a materiálů, každému vyhovuje něco trochu jiného. Záleží i na účelu. Nepropustné chrániče brání protečení tekutin a potu až na matraci. Nepropustná vrstva může být z neprodyšného PVC nebo prodyšného PU: kapky tekutin neprojdou, pára ale ano. Každý se v noci potí, proto je tato varianta o něco lepší.

Různé způsoby provedení

Kromě nepropustné vrstvy se chrániče skládají z tkanin. Těmi mohou být froté, bambus, vlna, bavlna… Způsob provedení je ještě pestřejší: prošívání, kombinace materiálů i výplně z dutého vlákna. Je jen na vás, jestli zvolíte výrobek s nepropustnou vrstvou či bez ní, a hlavně jaký konkrétně. Výběr nemusí být snadný.

Jaký zvolit

Zdraví dospělí lidé a větší děti většinou nepotřebují nepropustný chránič matrace, mají tedy na výběr z dalších variant. Prošívané chrániče nejsou nepropustné, chrání proti mechanickému poškození a ušpinění, vprostřed mají vrstvu z dutého vlákna pro komfortnější spaní. Molton je prodyšný, nepropustný materiál s bavlněným povrchem. Sendvičový molton má nepropustnou vrstvu všitou uvnitř.

Správná velikost

Důležitá je správná velikost chrániče, a to samozřejmě podle naší matrace. Na standardní dvoulůžko se většinou hodí chránič matrace 180×200, na jednolůžko 90×200. užší dvoulůžko vyžaduje rozměry 140×200 nebo160×200. Pozor na matrace prodloužené délky. Existují matrace mnoha typů, na spoustu z nich se chrániče sehnat dají. Určitě jde o rozumnou investici, vždyť kvalitní matrace není levná a prodloužit její životnost se vyplatí.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *