Nejefektivnějším hasícím zařízením jsou SHZ

SHZ neboli sprinklery patří mezi nejefektivnější hasící zařízení, které jsou mnohdy vyžadovány i pojišťovnami. Sprinklerové hlavice se otevírají na základě vysoké teploty, která je způsobena pouze požárem, voda je aplikována přímo do ohniska požáru a pouze v místech, kde skutečně hoří. Tímto způsobem jsou minimalizovány škody v maximální míře.

Sprinklery jsou hasicí zařízení, která přináší majitelům budov řadu výhod. Instalují se zejména v budovách, kde je vyžadována maximální požární bezpečnost. Hasivem je v tomto případě voda, která je levná a dostupná.

 

Pro jaké typy budov jsou sprinklery vhodné?

Sprinklery neboli SHZ je předepsáno instalovat zejména ve výrobních objektech, obchodních centrech, hotelech, skladech, školách, nemocnicích atd. Také v budovách, kde jsou umístěny movité kulturní památky, je instalace sprinklerů povinná.

Projektování sprinklerů

Pokud se chystáte instalovat sprinklery, je třeba nechat si vytvořit projekt na základě podmínek budovy, vašich preferencí a stupně rizika. Rizika jsou rozdělována na lehká, střední, vysoká ve výrobě a vysoká při skladování. Na základě tohoto zařazení je pak určována intenzita dodávky vody, maximální plocha chráněná sprinklerem i provozní čas. Sprinklery mohou být napojeny na vodovod nebo jsou opatřeny vlastní nádrží.

Sprinklerové systémy musí být také certifikovány pro použití v ČR dle zákona č. 22/1997 Sb.

Sprinkplan s.r.o.

Projektováním sprinklerů včetně výkazů výměr, koordinací s dalšími profesemi a hydraulickými výpočty se v ČR zabývá například společnost Sprinkplan s.r.o. Společnost navrhuje jednoduchá a spolehlivá zařízení s cílem optimalizovat investiční i provozní náklady.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *