Jak dokáže voda oddělit materiál

Existuje spousta možností, jak rozdělit materiál na dvě části. Hodně záleží také na tom, o jakou materii vůbec jde. Například papír snadno rozstřihnete nůžkami, dřevo uříznete ruční pilkou. A takový kámen, kov či sklo přeřízne vodní paprsek.

Řezání vodním paprskem je v posledních letech oblíbenou metodou. Dříve se využívala spíše pro materiály, které jinak dělit nešly, nebo bylo jejich rozdělování obtížné, nicméně dnes čím dál častěji nahrazuje tradiční řezné technologie. Ceny už nejsou tak vysoké jako kdysi, a tak se vyplatí poohlédnout se po tomto rychlém a přesném způsobu.

Jak vodní paprsek funguje?

Používá se buď čistá voda, nebo voda s příměsí abraziva (diamanty, granát, křemen a další). Tekutina s abrazivními částicemi je pomocí zaostřovací trubice soustředěna do velmi malého proudu, ve speciální trysce dochází k vytvoření paprsku a tím je pod vysokým tlakem materiál nařezán. Řezat takhle lze lehké slitiny, ocel či plasty. Pro běžného člověka je možná užitečnější informace, že vám vodní paprsek může nařezat rovněž dlažbu nebo sklo.

V čem je vůbec voda lepší?

Už jsme si prozradili, že vodní paprsek nahrazuje tradiční způsoby dělení materiálů, ale proč tomu tak je? Důvodů je několik, jde zejména o tyto:

· Žádné tepelné ovlivnění. Pokud jste někdy cokoliv řezali pilkou, jistě jste si všimli, jak je materiál v oblasti řezu horký. Někdy to ničemu nevadí, ale jsou případy, kdy je zahřívání nežádoucí. Vodní paprsek provádí tzv. studený řez.

· Čistý řez. Vodní paprsek provede řez a je hotovo. Prořez je velmi malý, všechno je tak nějak čistší a hladší.

· Minimální silové působení. Paprsek tolik nepůsobí silou na řezaný materiál, a proto nevznikají mikrotrhliny.

· Různé materiály. Voda si poradí s pěnovým plastem, hliníkem, titanem, mědí, keramikou i žulovou deskou o síle několik desítek centimetrů.

Přístroje pro řezání vodním paprskem nabízí firma Bystronic Czech Republic s.r.o. zaměřená na řezání a ohýbání plechů. Poskytuje moderní techniku pro řezání laserem i vodním paprskem, s ohýbáním pak pomůže třeba ohraňovací lis. Jedná se o českou pobočku švýcarské firmy, kvalita a přesnost jsou zaručeny.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *