Zhruba od dvou let by dítě mělo mít svůj vlastní pokoj. Aby se v něm cítilo co možná nejlépe a chtělo v něm spát a trávit větší část dne, je třeba nad jeho vybavením popřemýšlet. Zásadní je správně vytvořit jednotlivé zóny a vybavit je vším potřebným. Jaké zóny to jsou, co do nich patří, jak je snadno od sebe rozdělit a kdo s tím nejlépe pomůže?
Zóny podle věku dítěte
Existují 3 důležité zóny, které by měly být součástí každého pokoje. Jedná se o zónu relaxační (na spaní), hrací a na učení. Jejich velikost a vybavení se vždy odvíjí od věku dítěte. Je jasné, že v pokoji předškoláka nemusí být zóna studijní, ta přichází až ve chvíli, kdy dítě začne chodit do školy. A třeba v pokoji puberťáka už nemusí být tak velká zóna na hraní apod.
Co se týče jejich vybavení, zónu na spaní a relaxaci musí tvořit kvalitní postel (rady, jak správně vybrat, najdete zde) a případně i nějaké křeslo nebo vak, kde dítě může relaxovat přes den. Tato zóna by od ostatních měla být oddělena ideálně příčkou, postačí ale i závěs nebo větší kus nábytku. Důležité je dobře vybrat uklidňující barvy.
Hravost a promyšlenost
Naopak zóna na hraní musí být veselá a barevná, aby dítě motivovala a rozvíjela jeho fantazii. Do výběru barev nechte promluvit dítě. V této zóně je třeba věnovat pozornost dostatečnému úložnému prostoru. Když budete vybírat nábytek do dětského pokoje, je lepší volit ten rostoucí. Vyhnete se tím opakované velké investici, protože nábytek jednoduše poroste s dítětem, třeba až do jeho puberty.
A jak zařídit zónu na učení? Tvoří ji hlavně kvalitní pracovní stůl a židle. Zásadní je podpořit zdravé sezení. Volte například stůl, který se dá výškově nastavovat a je možné naklánět i jeho pracovní plochu. Židle by měla mít kvalitní polstrování a nastavitelné opěrky.
Líbilo by se vám pořídit dítěti kvalitní nábytek za dobrou cenu? Podívejte se na nabídku tohoto truhlářství. Dokáže vyrobit kvalitní originální nábytek za rozumné ceny.