Brusné pásy – podle čeho vybírat?

Pásová bruska, jež se dokáže pohybovat rychlostí dosahující až 400 metrů za minutu, je skvělým pomocníkem, který vám zjednoduší a urychlí broušení velkých ploch. Setkat se s ní můžeme hlavně u truhlářských prací, jinak se hojně využívá i při broušení plastů a kovů. Její nedílnou součástí jsou brusné pásy, jež je třeba vybírat dle zamýšleného použití.

Jak vybírat brusivo?

Brusný pás rozdělujeme do 4 základních skupin, v nichž se nachází nejpoužívanější druhy brusiv. Těmi mohou být korund, karbid křemíku, zinkonkorund a keramické zrno. Brusné pásy na kov patří k nejtvrdším materiálům, jimiž můžeme brousit jak železné, tak neželezné kovy. Brusivo z korundu zvládne obrousit též dřevo a kůži. Ve sklářské výrobě se používá karbid křemíku, neboť je ideální k broušení skla. Jedná se o velmi ostré, tvrdé a perfektně štěpivé brusivo, které se doporučuje rovněž k zabrušování hran u skleněných desek. Obrábění a vysokotlaké broušení se neobejde bez zinkonkorundu s vysokou tepelnou odolností a samoostřícími vlastnostmi. Jelikož broušení tímto brusivem vyžaduje větší tlak, pracuje se s nimi dobře na hrubších površích. Nehodí se k leštění. Poslední skupinou jsou keramická brusiva vyznačující se vysokou řeznou rychlostí a nejdelší životností. Používají se zejména na broušení zušlechtěných ocelí a slitin hliníku.

Tip pro manuální broušení

Co se týče ručního obrušování, pro to je nejvhodnější brusné rouno. Jedná se o syntetické netkané brusné vlákno, jež vyniká poddajností a elasticitou. Doporučuje se k leštění a sjednocení všech druhů povrchů. Oceníte také jeho snadnou údržbu. Při ušpinění ho stačí pouze vyčistit vodou. Jsou-li vaším koníčkem domácí truhlářské práce, neměl by ve vaší dílně chybět bumpon 3M. Používá se u skříněk a komod, u nichž tlumí dorazy při zavírání šuplíků nebo dvířek.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *