Nejste spokojení ve svém stávajícím zaměstnání a k tomu jste manuálně zruční a baví vás práce se dřevem? Tak dejte výpověď a založte si truhlářskou dílnu. Budete-li šikovní, o práci rozhodně nebudete mít nouzi.
Po truhlářích stejně jako zednících, klempířích a pokrývačích je v současné době dost velká sháňka. Na takového zedníka se v Praze čeká i tři roky. Práci o nouzi zkrátka šikovný řemeslník rozhodně nemá. S tím souvisí i v současné době tak žádaná jistota stabilního a v tomto případě velmi slušného příjmu.
Vybavení truhlářské dílny
Prvním krokem bude vybavení truhlářské dílny. Jejím základem je tzv. truhlářský ponk (někdy se setkáte s pojmem hoblice), tedy odolný a dostatečně veliký pracovní stůl. Robustný, odolný, s kvalitní konstrukcí i pracovní deskou. Ta by měla být dřevěná, aby nedocházelo k poškození obráběného dřeva. Samotná konstrukce pak může být kovová.
Vrtání
Truhlářská dílna se dále neobejde bez nářadí. Především různých vrtaček v kombinaci se speciálními vrtáky do dřeva. Přesná jemná práce vyžaduje ruční mechanickou vrtačku. Poté se nabízejí další vrtačky, ať již elektrické, či akumulátorové. Velmi praktická a stabilní je vrtačka stojanová.
Řezání a broušení
V truhlářské dílně se dále uplatní různé pily, ať již mechanické (ocasky, děrovky, kapovačky, pily japonské), či elektrické, které práci výrazně urychlují. Další truhlářskou aktivitou je broušení, k němuž slouží jak brusné papíry různé zrnitosti, tak i speciální brusky. Ty se rozdělují na vibrační, excentrické a pásové.
Truhlářské a vrtací přípravky
A pak tu máme různé truhlářské přípravky a vychytávky, které pomohou vyřešit nejeden na první pohled neřešitelný problém. Jednat se může o různé podpěry, stojany, dopravníky či speciální nářadí na montování podlah. Velmi praktické jsou i vrtací přípravky, jako jsou různé šablony, ruční kolíkovačky a celá řada dalších pomocníků, s níž vám práce půjde dobře od ruky.