Vzhledem ke zvyšujícím se cenám energií je dobré začít více šetřit

Zdražuje úplně všechno. Zatímco mnoho věcí si můžete odepřít, bez elektřiny, případně plynu se zcela určitě neobejdete. Nechcete-li za tyto komodity platit zcela zbytečně horentní sumy, měli byste se řídit základními radami, které vám pomohou razantním způsobem ušetřit.

Svítit jde opravdu levně

Svícení je drahé, pokud používáte špatné žárovky. Mnoho českých domácností stále využívá vláknové žárovky, které byly většinou levně nakoupeny ještě v dobách, kdy byly v prodeji. Ty jsou však technologicky naprosto zastaralé, což mimo jiné znamená, že mají velkou spotřebu.

V tomto ohledu jsou mnohem lepší LED alternativy, jež jsou naopak maximálně úsporné. Když je namontujete všude, kde to jenom jde, můžete tak ročně uspořit i tisíce korun. Záleží pochopitelně na velikosti vaší domácnosti.

Vaření ve speciálních hrncích

Energetických úspor lze dosáhnout třeba i u tak základní věci, jako je vaření. Ani v tomto případě se ovšem nevyhnete menší investici, a sice ve formě tlakového hrnce.

Co se úspory energií týče, jedná se v podstatě o zázrak. V papiňáku prakticky nic nevaříte déle než hodinu, jelikož to není prostě potřeba. Většinu potravin dokážete v tlakovém hrnci připravit i dvakrát rychleji, než když použijete klasickou metodu.

Díky vysokému tlaku je uvnitř hrnce vyšší teplota než klasických 100 °C, což samozřejmě vede k rychlejšímu, a tedy i energeticky šetrnějšímu vaření. Vítaným bonusem je i lepší chuť.

Možnosti do budoucna

Každý může doma snížit razantním způsobem spotřebu, jen to chce ten správný grif. Na internetu existuje celá řada tipů a triků, které je možné využít, a brzy jistě přibydou další.

Blíží se totiž finále soutěže E.ON Energy Globe, kde se lidé přihlašují se svými projekty, jež přímo souvisí s energetickými úsporami.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *