Zimní zahrada

Každý z nás touží v zimě, kdy celá příroda spí, zažít kousek léta. Máte balkón nebo stodolu s nepotřebnými věcmi? Zútulněte si bydlení zimní zahradou. Jde o estetický a snadný způsob, jak docílit celoroční využití terasy nebo zvětšení obytného prostoru. Zimní zahrada je atraktivní součástí rodinného domu. Poskytuje příjemné posezení v náruči zelených rostlin. Zimní zahrada je ovšem technicky náročná stavba, a proto je dobré se před její realizací poradit s odborníkem. Ideální je, pokud se s ní počítá již při projektování rodinného domu.

Stavíme zimní zahradu

V první řadě řešíme statiku, větrání, stínění, vodu, topení. Chcete-li, aby vaše zimní zahrada splynula s charakterem domu, je důležité vybrat si ten správný druh. Orientovat zimní zahradu je nejvhodnější směrem na jih. Pokud ji budete využívat jako obytnou místnost, její rozloha by měla být nejméně deset metrů čtverečních a její světlá výška by měla být nejméně 220 mm. Co se týče podlahy, nejvhodnější alternativou je dlažba, nakolik přebírá funkci tepelného akumulátoru. Je proto vhodnější jako betonové nebo dřevěné podlahy.

Stínění

V létě kdy teploty stoupají do závratných výšek, se rázem zimní zahrada promění na saunu s teplotou až 60 – 70 ° C. Zabránit tomu můžete použitím speciálního protislunečního skla nebo reflexní fólie či prvků stínění, používají se žaluzie nebo baldachýn. Látka musí být ze speciální textilie odolné vůči UV záření a kolísavé vzdušné vlhkosti. Zastínění vnější je náročnější na údržbu. Vnitřní žaluzie jsou více chráněny před znečištěním a také nám mohou sloužit během chladnějších dní a nocí jako další izolace. Je třeba poznamenat, že náklady na zastínění nejsou malé. Částka se úměrně zvyšuje s každým přibývajícím čtverečním metrem plochy, kterou se rozhodneme dát zasklít.

Historie

Zimní zahrady znali už staří Egypťané. Nicméně nás překvapuje, že zima v Egyptě není, tak na co tam měli zimní zahradu. Prostě jen zatoužili po módním trendu severských národů. V Evropě, zimní zahrady získaly masivní uznání na počátku století XVII. v Anglii. V Rusku, první skleník s krásnou květenou si jako první pořídila Kateřina II.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *