Sedíte správně? Kancelářská židle a zásady správného sezení.

I sezení má svá pravidla a může být velmi nebezpečné, pokud dlouhodobě sedíte špatně. Kvalitní kancelářská židle pozitivně ovlivní vaše zdraví.

Onemocnění páteře i velkých kloubů často postihují každého, kdo je nucen v zaměstnání sedět opravdu dlouhé hodiny na nevhodné židli. I když se touto problematikou již dlouhá léta zabývá mnoho odborníků a často se o ní mluví, stále zůstává podceňována. V celé řadě domácích pracoven a kanceláří stále chybí osvěta. Zásady zdravého sezení je třeba neustále prosazovat na veřejnosti při každé příležitosti. Nejčastější vybavení kanceláře dnes tvoří počítač, u něhož tráví velká řada z nás denně velký počet hodin. Měla by ale být zařízena tak, aby svým uživatelům způsobovala co možná nejmenší újmy na zdraví. Může to být tedy síťovaná či čalouněná, černá i bílá kancelářská židle, hlavně je třeba mít možnost ji nastavit.

Správná kancelářská židle

Pracoviště s počítačem by mělo být individuálně přizpůsobeno rozměrům každého uživatele a současně uspořádáno tak, aby byl člověk nucen měnit během sezení polohy. K tomu slouží nejen nastavitelná židle k PC, ale i nastavitelné stoly. Při práci u počítače lze totiž nejen sedět, ale i stát. Pracoviště je tedy dobré vybavit i stolem s výškovým nastavováním a současně sezením i stáním s možností podepření nohou. To vám pak umožní střídat práci vsedě a vestoje, čímž není vaše páteř a velké klouby jednostranně zatěžována. Židle k počítači by měla být výškově nastavitelná, vybavená pružným pístem při dosedání a zároveň by se měl sedák židle natáčet, aby se mohl pohybovat i pánevní pletenec.

Pohodlná židle k počítači

Páteř by měla být během dne při sezení neustále ve svém přirozeně dvojitě zakřiveném tvaru. Toho lze dosáhnout pomocí čalouněného sedáku, který vytváří v zadní části podpěrný klín. Zádová opěrka musí být současně dobře vytvarována, aby umožňovala podepírání zad až do výše pod lopatkami. Důležité je klást důraz na zafixování během sezení a na přítlačné dynamické opírání zad v průběhu každodenní práce. Velmi dobře na páteř působí vytvoření protitlaku. Sedět máme ve střední poloze, tedy rovně, nikoliv v předklonu. Područky by měly bát nastavitelné do výšky i šířky a libovolně si jejich polohu pak volit podle typu činnosti prováděné u počítače. Velmi dobrým pomocníkem je i podpěrka nohou. Nohy mají být mírně od sebe v úhlu asi 30 stupňů a naše chodidla by se měla správně opírat o šikmou podložku. Ta může být i pohyblivá. Mírné střídání polohy nohou je velice prospěšné.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *