Pokud se vysloví pojmy roubenka a sruby, mnozí z vás si jistě představí typické vesnické bydlení našich předků, které lze dnes spatřit maximálně někde ve skanzenech. Napadlo vás ale, že se i dnes realizují roubenky na klíč? A co víc, jedná se o velmi útulný způsob bydlení. Přináší nejednu výhodu.
Jak vznikají roubenky a sruby?
Nejprve je důležité si osvětlit, co to roubenky a sruby vlastně jsou. Jedná se o dřevěné stavby z masivu, jež vznikají specifickou metodou výstavby. Na roubenky se speciálně využívá technika roubení, kdy jsou použity trámy, jež se na sebe vodorovně pokládají. V rozích jsou pak pospojované takzvanou rybinou. Působí kompaktně, přičemž vydrží velmi dlouho bez poničení, což možná na první dojem nepůsobí. Sruby jsou pak jakousi variantou roubených staveb, rozdíl spočívá vlastně jen v použití materiálu masivu a to odkorněné kulatiny, pospojované originálním a přesným vyřezáváním podélných drážek a rohových spojů.
Výhody dřevěných staveb
Pokud si lidé v posledních letech se stále větší oblibou nechávají postavit roubenky a srubové domy na klíč, je to hlavně z důvodu ekologie. Dřevo je z tohoto hlediska snad vůbec nejlepším materiálem. Má však i mnoho dalších pozitivních vlastností. Od schopnosti dobré tepelné izolace až po přirozeně příjemnou vůni, které i při největší snaze nemůžete v běžných cihlových stavbách docílit.
Stavby lze spatřit nejen na vesnici
Roubenky a sruby se samozřejmě nejvíce uplatní na vesnicích a v malých obcích, jež jsou v úzkém kontaktu s přírodou. Stále častěji se však objevují i na předměstích větších měst, která tak dostávají zajímavý nádech. Zvyšuje se tím rozmanitost staveb, což jistě není na škodu. Sruby a roubené domy rozhodně mají svoji budoucnost. Díky možnosti výstavby na klíč vám je stavební firma může zrealizovat do posledního detailu, a to například včetně vytápěcího systému a rozvodů elektřiny.
Ráda kombinuji materiály a kombinace Roubenka a kamenný obklad do exteriéru je nejlepší.