Naučte se správně větrat i v létě. A jak vám pomůže řízené větrání?

Pokud vás v letních měsících nenapadá nic jiného než nepřetržité větrání dokořán otevřenými okny, nejste sami. Ale stejně jako spousta dalších lidí děláte velkou chybu, protože dáváte stěnám prostor, aby se ohřály. V takto větraném interiéru je pak paradoxně ještě o něco větší teplota. Jak tedy větrat správně a kdy se zamyslet nad pořízením rekuperační jednotky?

Klimatizace je příjemná, ale může být i nebezpečná

V době, kdy udeří „tropy“ je velkým pomocníkem klimatizace. Ale zdaleka ne každý dlouhodobý pobyt v klimatizovaném prostředí snáší, a s ochlazováním navíc souvisí mnohá zdravotní rizika. Pro organismus jde o něco naprosto nepřirozeného – vždyť po celá tisíciletí se naše těla s teplotními šoky nesetkávala, a právě proto se s přechodem z chladného bytu do horké ulice vyrovnáváme velmi špatně. Starším osobám a lidem ve špatné zdravotní kondici dokonce hrozí srdeční příhoda.

Jak tedy v létě větrat?

Vraťme se však k pravidlům letního větrání. Příznivci přirozeného větrání, tedy větrání okny a dveřmi, by měli mít na paměti, že v létě sice mohou větrat podstatně déle než v zimě a na jaře, ale nikdy ne v době největšího horka. Optimální je nárazové větrání o délce cca půl hodiny, a to průvanem (vzniká pootevřením protilehlých oken).

Řízené větrání posouvá komfort bydlení na vyšší úroveň

Díky moderním technologiím však existuje možnost, jak zajistit nepřetržitou výměnu vzduchu i při zavřených oknech. Tzv. decentrální řízené větrání umožňuje regulaci intenzity v jednotlivých místnostech bez nutnosti rozsáhlých stavebních úprav.

Rekuperační jednotky udržují úroveň kvality vzduchu vysoko. Jejich standardní součástí bývá prachový filtr a v případě potřeby lze doplnit o jiný typ filtru a příslušenství s ohledem na specifické požadavky domu. Zařízení dokáže v krátkém čase vyměnit vydýchaný vzduch a zároveň ho zbavit prachu a případně i dalších nečistot z okolního prostředí.

K nejlépe hodnoceným větracím jednotkám patří německé systémy inVENTer. Výrobce momentálně uvádí na trh novou řadu Connect, kterou lze ovládat prostřednictvím aplikace v mobilním telefonu. Bližší informace najdete na webu českého distributora A-Invent (www.inventer.cz).

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *