Jak zlepšit čistotu stlačeného vzduchu a prodloužit životnost kompresorové soustavy

Věděli jste, že existují rovnou tři škůdci kvality stlačeného vzduchu? Efektivně se dá bojovat s každým z nich. Přesto mnoho majitelů vzduchového kompresoru odradí vstupní náklady. Přitom naprosto zbytečně, protože náklady se nejen vrátí, ale vícekrát zaplatí i z toho důvodu, že celá kompresorová soustava nabyde mnoha dalších let bezproblémového chodu.

Škůdci kvality vzduchu

– mechanické nečistoty na vstupu

– olejové výpary (platí pro kompresory na olejovém principu)

– voda

Ani nejkvalitnější vstupní filtr není všemocný. Atmosférický vzduch, ze které stlačený vzduch vyrábíme vždy obsahuje procenta vlhkosti a taktéž pevné mikročástice. Pokud jsou menší než 2 μm, nedokáže je sebelepší vstupní filtr zachytit. Když přidáme olejové výpary, stane se výsledkem zapáchající stlačený vzduch, který je nejen nekvalitní, ale taktéž škodlivý pro válce, těsnění, pneumatické nářadí na výstupu a mimo jiné může poškodit celé automatizované výrobní zařízení a výrobky. To se potom seřizovači mohou naběhat donekonečna, štelovat, měnit a čistit díly na jednotlivých pozicích automatizované linky, když majitel výroby není ochoten investovat do efektivní úpravy vzduchu.

Vodítkem pro kvalitu stlačeného vzduchu je norma ISO 8573-1. Kvalita stlačeného vzduchu je v normě popsána sedmi třídami 0 až 6. Každá třída má předepsaný maximální obsah pevných částic, vody a oleje. Pro různé aplikace a průtoky jsou požadovány různé třídy čistoty. Jak můžete tušit, nejvyšší nároky na kvalitu stlačeného vzduchu jsou ve farmacii, potravinářství a chemickém průmyslu. V těchto oblastech „tepou“ především bezolejové pístové kompresory.

Jak se všech nečistot zbavit?

Filtr pro pevné mikročástice nemá být pouze „hradbou“ na vstupu. Doporučuje se instalace jak před sušičku vzduchu, tak za ní. Výběr správných filtrů není snadný, na trhu je nepřeberná nabídka, reagující na nespočet aplikací, pro které kompresor stlačený vzduch vyrábí. Stejně tak nejde o jednorázovou investici, protože zásadní je též pravidelná výměna filtračních vložek. Ty filtrují přes aktivní uhlí, plisované filtrační elementy, polymerové plsti a další speciální, vysoce pokrokové materiály.

Olej ve vzduchu můžeme najít ve formě aerosolu nebo páry. Zbavit se chceme samozřejmě obou forem. Aerosol zachytí kvalitní standardní filtr. Olejovou páru zachytí filtr s aktivním uhlím. Účinnost a životnost aktivního uhlí ovlivňuje teplota stlačeného vzduchu a jeho vlhkost. Pro oddělení oleje od vody slouží separátory. Doporučujeme je připojit hlavně z důvodu ochrany životního prostředí. Vypouštět znečištěnou vodu je těžce nezodpovědné.

Zbavit se vody ze stlačeného vzduchu není žádný problém, pokud investujete peníze do vhodné sušičky vzduchu, kterou zařadíte za kompresor. V tomto zařízení je nejprve stlačený vzduch ochlazen na teplotu nižší, než je teplota tlakového rosného bodu. Tím vodní pára ve vzduchu kondenzuje a změní na vodu a ta se následně odvede pomocí cyklónového odlučovače. Tyto speciální válcové nádoby k odlučování používají pouze gravitační a setrvačné síly, které jsou dány rozdílem hustoty vzduchu a vody.

Vybavení kompresorové soustavy výše zmíněnými komponenty ocení doslova každá součást, přes kterou stlačený vzduch prochází a která s ním pracuje. Odměnou vám budou prodloužené servisní intervaly, spolehlivost soustavy a vyšší efektivita. A počty mluví jasně – tohle je prostě investice, co se nejen zaplatí, ale několikanásobně přeplatí ve váš prospěch.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *