Jak si vybrat pohodlnou židli

U sedavého způsobu života se může objevit onemocnění páteře, křečové žíly, hemoroidy, poruchy kardiovaskulární aktivity, a mnoho dalších. Jaká by měla být správná židle, aby se tomu všemu zabránilo?

Základní pravidla u sedavé práce

  1. Pečlivě nastavit všechny parametry pracovní židle s ohledem na vaší velikost.
  2. Nehrbte se – je to škodlivé nejen pro páteř, takové držení těla často vede k bolesti v zápěstí a ramen v důsledku poruch prokrvení a stlačenými nervy.
  3. Při práci na počítači lokty by měl ležet na stole – to sníží statické napětí svalů.
  4. Častěji měnit polohu nohou pod stole, – ohýbat, natahovat, kroutit, aby krev v dolních končetinách méně stagnovala.

Během sezení by se měli chodidla pevně a pohodlně opírat o podlahu nebo podložku pod nohy, pod pracovním stolem mějte dost prostoru pro vaše nohy a kolena. Nedávejte pod PC stůl krabice ani jiné předměty, které limitují prostor pro nohy. Vyhněte se koncentrovanému tlaku na spodní stranu stehen.

Při nákupu židle je důležité věnovat pozornost následujícím parametrům:

Opěradlo. Úhel sklonu opěradla v kuchyňské židli nebo židle v jídelně by měla být od 0 do 14 °; opěradlo, posezení, kde se díváte na televizi, – 24-45 ° C.

Hloubka sedáku  – musí být z ⅓ do ⅔ délky stehen.

Výška od podlahy ke sedadla  – čím vyšší je člověk, tím vyšší by mělo být křeslo. Univerzální výška – 42 až 44 cm.

Tuhost  – sedák může být tuhý.

Pevnost konstrukce  –  zvláště důležité pro obézní lidi a velké.

Opěrky rukou – zvláště důležité při delší pracovní době, umožňují komfortní úhel a pohodlnou práci. Při výběru židle je dobré pečlivě vyzkoušet kvalitu opěradla, hlavní roli hraje bederní a hlavová opěrka.

K pohodlnému a zdravému sezení na židli také přispěje píst, který ztlumí náraz při dosednutí. Co se týče sedadla, je třeba vybrat pohodlné, přiměřeně široké a nejlepší anatomicky tvarované. Důležitá je samozřejmě i jeho výšková nastavitelnost.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *