5 úkolů, se kterými byste se měli na zahradě vypořádat před příchodem jara

Přípravy na jaro právě startují. Úkolů, které byste měli v tomto období na zahradě zvládnout, je opravdu hodně. Výsledek bude rozhodně stát za to, tak neztrácejte čas a zjistěte, co všechno je potřeba před začátkem jara stihnout.

1) Začněte se sázením zeleniny a letniček

Sazeničky rajčat, paprik a okurek získají náskok a mnohem lépe se uchytí než semena zasazená na zahradě přímo do půdy. Některé z odrůd navíc rostou poměrně dlouho a bez předpěstování sazenic byste se úrody ani nemuseli dočkat.

S předpěstováním začněte v únoru, nejpozději v březnu, aby vám rostlinky do jara pěkně vyrostly. Pokud byste je zasadili dříve, byly by příliš slabé a vytáhlé kvůli nedostatku světla. Dejte si záležet také s výběrem vhodného substrátu, který je základem úspěchu. Kromě speciálních substrátů pro konkrétní druhy rostlin existují také substráty pro výsev. Truhlíky následně umístěte doma na chladnější místo s dostatkem vlhkosti. Kromě zeleniny se v tomto období sázejí také letničky, a to nejlépe v únoru. Pro vyklíčení však potřebují alespoň 20 °C.

2) Postarejte se o trávník

Také trávník si zaslouží trochu té péče. Nejprve je potřeba ho provzdušnit a odstranit plevel nebo mechy. K tomuto účelu poslouží obyčejné hrábě nebo ještě lépe takzvané vertikutační hrábě.

V předjaří se trávník hnojí také kompostem, aby prospíval a rostl do krásy. Na některých místech se mohou dokonce objevit holá místa, která je potřeba koncem března osít travním osivem.

3) Probuďte záhony a připravte je na bohatou úrodu

Pokud neporyjete záhony na podzim, můžete to stihnout ještě před příchodem jara. Rytím se půda provzdušní, a pokud ní přidáte i trochu hnoje, kompostu nebo speciálního hnojiva, získá dostatek živin pro bohatou úrodu. S výběrem vhodného trávníkového hnojiva si však dejte záležet. Výběr může ovlivnit nejen roční období nebo konkrétní druh trávy, ale také stresové podmínky, kterým je váš trávník během roku vystavován.

4) Dopřejte stromům dostatek vláhy

Pokud byla zima příliš suchá a půda již není zamrzlá, dopřejte všem stromům a keřům vydatnou zálivku ještě před začátkem jara. Dostatek vody pro zalévání si můžete nashromáždit v nádrži na vodu umístěné na vhodné místo, ideálně pod okap.

5) Prosvětlete ovocné stromy a keře

Takzvaprosvětlovací řez ovocných stromů se provádí v únoru a březnu. Pokud jsou však venku velké mrazy, raději počkejte, až se oteplí. V rámci prosvětlovacího řezu je třeba odstranit poškozené větve a prostříhat ty, které rostou do koruny. Stejně tak keře jako angrešt nebo rybíz si žádají pozornost.

Každý druh však potřebuje své. Zatímco u jabloní a hrušek je prosvětlovací řez opravdu důležitý pro zachování úrodnosti stromů, některým peckovinám nedělá stříhání vůbec dobře.

Přestože většina přípravných prací na jaro začíná až v únoru nebo březnu, kdy půda už není zamrzlá, čas k přípravě a plánování můžete využít již teď. Zkontrolujte stav nářadí, vyberte vhodné substráty nebo hnojiva a rozvrhněte si, co byste chtěli pěstovat a kde.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *