Zateplujete, nebo zcela měníte střechu? Poradíme vám, jakou krytinu si vybrat

Pro výměnu, rekonstrukci a opravu střešní krytiny není podstatný záměr, ale typ střechy, její sklon, charakter budovy i její stáří. Podle těchto kritérií se vybírá nejvhodnější střešní krytina. Zvolit si můžete pálenou i betonovou tašku i vláknocementovou krytinu. Pokud je váš stávající materiál dostačující, jste ve finanční a časové výhodě, neboť vaše nová – renovovaná střecha bude potřebovat pouze zaizolovat a přeložit, případně dokoupit pár poškozených a chybějících kusů.

Co na novou střechu?

Jaká je vhodná krytina na novou střechu? Kdo má na střeše pálené tašky – bobrovky, falcované, hladké, ploché, reformní, atypické či velkoformátové, může si jen objednat scházející díly a zaplnit jimi potřebná místa. Jestliže toužíte po tomto typu krytiny, volba mezi jednotlivými typologiemi se řídí výše zmíněným sklonem střechy, mírou možného poškození vlivem klimatických vlivů i typem budovy. Stavba, která je historického rázu, lépe snese pálené tašky, jež jsou přece jen působivější než její levnější varianta – betonová taška.

Výhody betonových tašek

Není třeba ale betonovou krytinu zatracovat. Její cena a dostupnost jsou podstatně nižší, a tak majitelé rozlehlých hospodářských budov mohou jako střešní krytinu zvolit betonový materiál, ale střechu vedle stojící obytné části pokrýt vybranou pálenou taškou. V současnosti už se vyrábějí betonové tašky v různém barevném provedení, které dokonale koresponduje s fasádou i okolní krajinou. Trvanlivost a životnost barevného nátěru jsou velice dlouhodobé, stejně jako povrchová úprava, jež činí z betonu téměř nezničitelný materiál. Kdo očekává pády kamení na střechu například z blízké skály, bojí se ulámaných větví, jež by mohly snadno keramické tašky zničit, nechť se směle pustí do pokládky střechy betonové. Tak jako pálené tašky, jež mají mnoho možností bočních drážek odvádějících dešťovou vodu i tající sníh, i betonová krytina je opatřena zvýšenými a pod úhlem stoupajícími bočními drážkami bránícími průtoku vody do střešní konstrukce. V tomto směru jsou tedy vyjmenované střešní krytiny srovnatelné.

Výměna betonové tašky za pálenou

Pokud si přece jen přejete vyměnit betonovou krytinu za pálenou, ideální střešní krytina pro rekonstrukci je velkoformátová pálená taška MAXIMA. Díky přizpůsobivým rozměrům a konstrukci lze velkoformátové tašky bočně napojit na původní betonové tašky. U řadových domů nebo přilehlých stavení je tato krytina velice účelným, rychlým a levným řešením, jak zrekonstruovat původní betonovou střechu. Vhodná krycí délka tašky MAXIMA dovede spolehlivě usadit i na původní laťování. Pokud vás zajímají technologické parametry, pak vězte, že keramické velkoformátové tašky umožňují dostatečný posuv v hlavové drážce – až 41 milimetrů. Tašky se dají pokládat už od sklonu střechy 12 stupňů. Proto se spotřebuje pouze 10 kusů na metr čtvereční. Manipulace i pokládka s velkoformátovými taškami jsou výsledkem hladkých linií a hran, což se hodí u složitějších tvarů a proměnlivého sklonu střechy.

Maloplošné šablony vláknocementové krytiny na rekonstrukce i nové střechy

Revolučním materiálem, jenž se pyšní širokou škálou použití, je vláknocementová krytina. Dají se využít maloplošné šablony ETERNIT DACORA ve třech variantách německého, francouzského a dvojitého krytí – obdélník, kosočtverec anebo čtverec s obloukem. Díky různorodosti tvarů je maloplošných šablon využíváno pro různě tvarované střechy, složité vyplňování prostorů kolem komínů, v krovech nebo kolem střešních oken. Této variability lze využít na novostavbách i překládání staré střechy. Ideálně se vláknocementové maloplošné šablony využívají jak na plochých a šikmých střechách, tak i na fasádách. Vláknocementové krytiny vlnovky jsou častým materiálem pro dokonalé, levné a rychle proveditelné zakrytí hospodářských budov nebo občanských staveb. Lehká vlnitá vláknocementová krytina ETERNIT BALTIC se vyrábí rovněž ve více provedeních, jež můžete na budovách různě efektně kombinovat v závislosti na okolí i barvě fasády.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *