Je čas vyměnit vodoměr

Vodoměr, respektive jeho cejch, má svou životnost, která je dnes už sjednocena pro studenou i teplou vodu na pět let. Po uplynutí této doby je nutné vodoměr vyměnit, a to nejlépe za vodoměr nové generace. Tyto bytové vodoměry jsou vhodné obzvlášť do domů s více bytovými jednotkami. Jen tak budete mít jistotu, že platíte za vodu, kterou jste doopravdy spotřebovali vy, a nebudete se finančně podílet na spotřebě někoho ze sousedů.

Co byste měli vědět o vodoměrech

Bytové vodoměry můžete vybírat podle několika kritérií, jako jsou přesnost, odolnost, teplotní rozsah a jiné ochranné prvky. Přesnost a citlivost vodoměrů se dříve dělila do třech skupin, A, B a C. Nové normy od tohoto principu upustily. Určující jsou hodnoty o průtoku v typovém listě. Přesnost dokáže ovlivnit i poloha vodoměru. Obecně platí, že méně přesné hodnoty jsou naměřeny ve vertikální poloze. Teplotní rozsah pro měření TV nesmí být menší než 70 °C.

Odolný vodoměr je především ten, který nelze z venku ovlivnit. Naměřené hodnoty se dají například zfalšovat přiložením magnetu. Proto volte vodoměry s antimagnetickou odolností. Mezi další ochranné prvky patří ochrana proti nekonečnému otáčení ciferníku, plombování či neprůhledný kryt strojku.

Vodoměry nové generace

Tzv. mokroběžný a rádiový vodoměr jsou typy bytových vodoměrů nové generace. Přesněji řečeno, jsou vysoce odolné vůči nekalým praktikám nepoctivých uživatelů. Jak fungují a proč je dobré je používat? Jeden z hlavních důvodů je opět přesnost. Tyto vodoměry disponují nejen velice přesným měřením, ale díky své konstrukci zabrání možnosti ovlivnit počítadlo.

Mokroběžný vodoměr nové generace v sobě sjednocuje bezpečné a neovlivnitelné měření s komfortem a dlouhou životností. Bytelná konstrukce a zapouzdřený číselník jsou zárukou dlouholeté použitelnosti a ochrany proti poškození. Vodoměr je možné dodatečně opatřit rádiovým vysílačem pro dálkový odpočet. Instalace vodoměrů nové generace vám zaručí, že platíte jen za svoji spotřebu vody.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *