Jaké dřevo na terasu, fasádu a do sauny? Poradíme vám!

Dřevo je časem prověřený přírodní materiál. Pevný a zároveň snadno ohýbatelný. Ze stavebního hlediska zkrátka přímo ideální. A k tomu i ekologický!
Své místo dřevo má v interiéru i exteriéru. Na terasách, fasádách i v domácích saunách. Ne však každá dřevina je pro tyto účely vhodná.

Propojte interiér s exteriérem

Terasa představuje ideální způsob, jak propojit interiér s exteriérem domu. A také způsob, jak zvětšit obytnou část domu. V teplých letních dnech na terase totiž můžeme trávit většinu dne. Snídat, obědvat, večeřet. Bavit se, pracovat i odpočívat. Zkrátka na ní žít. Ještě před tím si ale terasu musíme postavit.

Minimální plocha terasy

Mějte na paměti, že k tomu, aby se na na vaši terasu pohodlně vešel zahradní stůl a židle, by její plocha měla být minimálně 16 m². Ideální je však rozměr 4 × 5 m. Samozřejmě, že čím větší terasu zvolíte, tím větší možnosti vám nabídne. Uvědomte si však, že velikost terasy by měla být adekvátní velikost domu a zahrady.

Jaké dřevo na terasu?

Při samotné stavbě dřevěné terasy zapomeňte na smrkové palubky, tedy na dřevo měkké, které má své místo spíše v interiéru. Dřevěné terasy a kvalitní dřevěné podlahy se staví výhradně ze dřeva tvrdého, které díky svým vlastnostem dobře odolává vlhku, dešti, sněhu i UV záření. Vhodná jsou například terasová prkna ze sibiřského a slezského modřínu modřínu, borovice a jasanu. Ještě více odolné v jsou exotické dřeviny (Bangkirai, Bukit, Merbau, Teak, Massaranduba, Garapa a Ipe).

Jaké dřevo na fasádu a do sauny?

Velmi pečlivě zvolte i dřevo na fasádu. To na domě plní hned dvě funkce – estetickou a funkční. Z estetického hlediska vytváří hlavní dojem z domu jako takového, z hlediska funkčního vyniká dřevěná fasáda skvělými tepelně izolačními vlastnostmi spojenými s výraznými úsporami energie. Ze samotných dřevin doporučujeme smrk, modřín, Thermo borovici či červený cedr. Vysokou odolnost vůči vlhkosti a teplotním výkyvům musí vykazovat i saunové palubky. Pro ně je zase ideální severský smrk, který vyniká svou pevností, stálostí a nižší absorbcí vlhkosti.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *