Umělá inteligence pronikla úplně všude. Dnes už ji používají programátoři, grafici, skladníci, personalisté, ale i studenti, hospodyňky nebo třeba pracovníci v sociálních službách. Chcete, aby vám AI sloužila jako druhý mozek? Pak se musíte naučit promptovat.
Jak na promptování?
Co je promptování? Zkráceně řečeno se jedná o psaní příkazů, podle nichž vám umělá inteligence vygeneruje kýžený výsledek. Správný prompt by měl splňovat tři základní požadavky. Prvním z nich je konkrétnost. Nestačí pouze napsat například: „Napiš mi text o psím krmivu“. Své požadavky musíte více specifikovat. Napište spíše něco ve smyslu: „Napiš mi text o psím krmivu pro štěňata velkých ras. Napiš, jaké vitamíny jsou pro tyto psy důležité a kolik kilogramů granulí měsíčně štěňata velkých ras sní.“
Důležitým aspektem dobrého výsledku je i struktura a rozsah. Řekněte umělé inteligenci, jak dlouhý má článek být. Stejně tak se zmiňte i o nadpisech, podnadpisech, případně kýžené délce odstavců. Třetím kritériem je kontext. Poraďte programu s tím, odkud má informace čerpat. To platí i pro filmy, seriály nebo třeba knihy.
Praktický příklad pro každodenní život
Nyní už víte, jak tvořit prompt pro AI. Pojďme si uvést jedno šikovné zadání, které zajisté oceníte. Představte si, že máte plnou lednici surovin, ale zrovna nemůžete vymyslet vhodný recept. V takovém případě stačí vyfotit obsah lednice, nahrát fotografii do programu a zeptat se ho, aby vám z daných surovin vymyslel pět receptů. Ihned získáte potřebnou inspiraci. Nebo vás snad zajímá funkce černých děr? Pak se prostě AI zeptejte a sdělte jí, že má dané téma vysvětlit jednoduše. Nyní už je to pouze na vás – zapněte si oblíbenou aplikaci a běžte experimentovat s nejrůznějšími prompty.