Je čas vyměnit vodoměr

Vodoměr, respektive jeho cejch, má svou životnost, která je dnes už sjednocena pro studenou i teplou vodu na pět let. Po uplynutí této doby je nutné vodoměr vyměnit, a to nejlépe za vodoměr nové generace. Tyto bytové vodoměry jsou vhodné obzvlášť do domů s více bytovými jednotkami. Jen tak budete mít jistotu, že platíte za vodu, kterou jste doopravdy spotřebovali vy, a nebudete se finančně podílet na spotřebě někoho ze sousedů.

Co byste měli vědět o vodoměrech

Bytové vodoměry můžete vybírat podle několika kritérií, jako jsou přesnost, odolnost, teplotní rozsah a jiné ochranné prvky. Přesnost a citlivost vodoměrů se dříve dělila do třech skupin, A, B a C. Nové normy od tohoto principu upustily. Určující jsou hodnoty o průtoku v typovém listě. Přesnost dokáže ovlivnit i poloha vodoměru. Obecně platí, že méně přesné hodnoty jsou naměřeny ve vertikální poloze. Teplotní rozsah pro měření TV nesmí být menší než 70 °C.

Odolný vodoměr je především ten, který nelze z venku ovlivnit. Naměřené hodnoty se dají například zfalšovat přiložením magnetu. Proto volte vodoměry s antimagnetickou odolností. Mezi další ochranné prvky patří ochrana proti nekonečnému otáčení ciferníku, plombování či neprůhledný kryt strojku.

Vodoměry nové generace

Tzv. mokroběžný a rádiový vodoměr jsou typy bytových vodoměrů nové generace. Přesněji řečeno, jsou vysoce odolné vůči nekalým praktikám nepoctivých uživatelů. Jak fungují a proč je dobré je používat? Jeden z hlavních důvodů je opět přesnost. Tyto vodoměry disponují nejen velice přesným měřením, ale díky své konstrukci zabrání možnosti ovlivnit počítadlo.

Mokroběžný vodoměr nové generace v sobě sjednocuje bezpečné a neovlivnitelné měření s komfortem a dlouhou životností. Bytelná konstrukce a zapouzdřený číselník jsou zárukou dlouholeté použitelnosti a ochrany proti poškození. Vodoměr je možné dodatečně opatřit rádiovým vysílačem pro dálkový odpočet. Instalace vodoměrů nové generace vám zaručí, že platíte jen za svoji spotřebu vody.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *